Röntgen Gönder
PROTEZ

PROTEZ

Bir diş protezi, eksik dişler, dişlerin eksik kısımları ve çene ve damağın yumuşak veya sert yapılarının eksik olması gibi intraoral kusurları gidermek için kullanılan bir intraoral protezdir. Protez diş tedavisi, diş protezlerine odaklanan diş hekimliği uzmanlığıdır.

  • Laminate Kronlar (LAMİNA)
  • Zirkonyum
  • Porselen
  • E-MAX
  • Total ve Bölümlü Hareketli Protezler (DAMAK)

  • Laminate Kronlar :

Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.=Yaprak Porselen. Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminate yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Zirkonyum, kompozit, E-MAX materyalleri de kullanılabilir.Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminate kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!

Laminate vener kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

     - Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki             antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
            - Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
            - Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
            - Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
            - Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

kozmetik bir alternatif olabilir.

  • Zirkoyum :

Zirkonya, yüksek gerilme direncine sahip olması, doku dostu olması, gren çapının düşük olması sayesinde diş hekimliğinde seramik alanında yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renklenmelerde, ırsi yapı renklenmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir. Dokuyla biouyumlu bir materyaldir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesinde diş etinde oluşan morumsu renklenme oluşmaz. Kliniğimizde alanında uzman hekimlerimiz tarafından her detay önemle dikkate alınarak tedaviniz tamamlanır.

  •     Porselen :

Porselen kaplamalar dişlerin kaybetmiş kimselerde, dişlerin estetik görünümünden memnun olmayan kişilerde, ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde, doğuştan diş eksikliklerinde, giderilemeyen diş renklenmelerinde kullanılmak üzere bir metal alt yapı ve üzerine porselen şeklinde uygulanırlar. Metal alt yapı kaplamaların temizliği tam ve doğru bir şekilde yapıldığı sürece ağız içerisinde fark edilmez ancak temizliği iyi yapılmayan kaplamalarda zaman içerisinde diş eti bölgesinde çekilmeler oluşabilir ve bu bölgede dişetinden yansıyan bir renk fark edilebilir.

Kliniğimizde porselenler zirkonyum destekli olarak da yapılmaktadır. Böylece bu dezavantaj ortadan kaldırılmış olur. Zirkonyum beyaz renkte yine seramik yapısında ama daha dayınklı bir materyaldir.

Kliniğimizde alanında uzman hekimlerimiz tarafından her detay önemle dikkate alınarak tedaviniz tamamlanır.

  •    E-MAX

E-Max kronlar, daha uzun ömürlü olmaları ve estetik kaliteleri için tercih edilen tüm seramik kronlardır. Ekstra mukavemet ve dayanıklılık ile kombine edilen diş ile çok yakın saydam renge sahip bir materyaldir.

  •   Hareketli Protezler


İlerleyen yaşlarda ve ya yaş dışında başka sebeplerle kaybedilen dişlerin ağız içerisindeki fonksiyonunu ve estetiğini sağlamak amacıyla kullanılabilen takıp çıkartılan protezlerdir. Bazı hastalarda implant tedavisi uygulanamayabilir böyle durumlarda hareketli protezlere yönelmek gerekir. Ör; implant için yetersiz kemik uzunluğu, yetersiz kemik kalınlığı, hastanın işlemden korkması, ağır şeker hastalığı henüz radyoterapi/kemoterapi görmüş hastalar gibi operasyonu gerçekleştirmenin sakıncalı olacağı durumlar olabilir. Hareketli protezler kısmi diş eksikliklerinde mevcut diş ve dokulardan veya tüm ağız dişsizliklerinde dokulardan destek alınarak uygulanabilir. Tam olarak doğal dişlerin yerini tutmasa da estetik ve fonksiyon yönünden başarılı protezlerdir. Bazı durumlarda hareketli protezler çevre dokuların ve kemiğin uygunluğuna bağlı olarak implantlardan destek alınarak da uygulanabilir.İmplant uygulanacağı durumlarda öncelikle implant operasyonunun gerçekleştirilmesi ve iyileşmenin tamamlanması beklenir.

Antalya diş hekimi Antalya diş hastanesi implant lamina