Röntgen Gönder
ORTODONTİ

ORTODONTİ

Ortodonti kelime anlamı olarak ‘düzgün diş’ anlamına gelmekle birlikte ortodonti çene, yüz ve dişlerin gelişimsel, kalıtsal ve kazanılmış bozukluklarının düzeltilmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.
Günümüz ortodontisinin modern yaklaşımları bir yana ortodontik tedavi denemeleri çok eski dönemlere dayanmaktadır. M.S. 625 yılında Paulus Aegineta fazla dişlerin diş kavis şeklini bozabileceğini ve bu durumun diş çekimi ile düzeltilebileceğini söylemiştir.

Çapraşık dişler aslında bilindiği gibi sadece estetik sorunlara yol açmaz. Çapraşık dişler kolay kirlenir, temizlemesi daha zordur, kolay çürür ve kolay diş eti hastalığına yakalanır. Ayrıca çapraşık dişler kendileri dışında yanındaki ve karşısındaki dişlerde de travmaya sebep olacağı için tehdit oluşturur.

Ortodonti ile çapraşık dişler, boşluklu dişler, yanlış kapanan dişler,dudak damak yarıkları, çene geriliği/ileriliği gibi ağız ve yüz bölgesini ilgilendiren düzensizlikler tedavi edilir.

Günümüzde ortodontik tedavi braketler(diş telleri), ağız dışı apareyler, şeffaf plaklar, ortognatik cerrahi(çene cerrahisi), distraksiyon osteogenezis gibi yöntemler kullanılarak yapılır. Hastanın iskeletsel ve dişsel durumu değerlendirildikten sonra uygun tedavi yöntemi seçilerek tedavisi tamamlanır.
Kliniğimizde uzman hekimlerimiz tarafından tedaviler uygulanmaktadır.
Antalya diş hekimi Antalya diş kliniği telsiz ortodonti