Röntgen Gönder
GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

GENEL ANESTEZİ VE SEDASYON

SEDASYON

Sedasyon diş hekimliğinde uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olup anksiyeteli kişiler, tedaviyi reddeden küçük çocuklar, engelli bireyler, aşırı korkuya sahip yetişkinler için kullanılan bir tekniktir. Solunum yoluyla ya da damar içerisine ilaç verilerek uygulanabilir. Sedasyon hafif sedasyon, orta düzey sedasyon ve derin sedasyon olmak üzere üç farklı derinlikte sağlanabilir. Günümüzde hafif sedasyon tercih edilmektedir. Hafif sedasyon işleminde hasta kendi spontan solunumunu devam ettirebilir, tüm refleksleri korunur ve bilinç düzeyinin derinliği hekim tarafından aşamalı olarak kontrol edilir.
Hafif sedasyonu kontrollü bir uyku olarak tanımlayabiliriz.

Sedasyonun sağladığı bir çok avantaj bulunmaktadır ;
  • Acil tedavi gerektiren fakat kooperasyon sağlanamayan çocuklarda tedavinin yapılması ardından rahatlama sağlanmış olur.  
  • Engelli bireylerde/çocuklarda hastanın kendine zarar verme olasılığı ortadan kalkar.
  • Bir çok işlem tek seansta halledilebilir.
  • Hastanın diş hekiminde geçirdiği süre azalır.


GENEL ANESTEZİ

Genel anestezi çeşitli yollarla (solunum,damar içi v.s) farmakolojik ajan verilerek başlatılır ve devam ettirilir. Günümüzde sedasyon işlemi sayesinde genel anestezi ihtiyacı azalmıştır. Fakat sedasyon daha kısa süreli işlemlerde uygundur çok uzun sürecek tedavilerde genel anestezi seçeneği tercih edilir.
Genel anestezi bilinç düzeyinin derin bir şekilde baskılandığı, hiç bir ağrılı uyarana yanıt alınmayan anestezi durumudur. Sedasyonun sağladığı avantajlar genel anestezi içinde geçerlidir. Diş hekimleri daha kısa sürelerde işlemleri tamamlayabilir.

Antalya'nın en büyük genel anestezi ve sedasyon operasyon odalarına sahip kliniğimizde sizler için en iyi hizmeti sunabilmek için çalışıyoruz.


Antalya diş hekimi Antalya diş doktoru