Röntgen Gönder
ENDODONTİ

ENDODONTİ

Dişlerimizin ağızımızda gözüken kısımlarına ‘taç’ manasına gelen kron denilmektedir. Bir de çene kemiği içerisinde yer alan kök kısımları mevcuttur. Diş köklerinin yapısı dişten dişe ve kişiden kişiye farklılık gösterir.

Diş kökleri içerisinde dişin canlılığını sağlayan ‘pulpa’ adını verdiğimiz damar ve sinir paketinden oluşan bir doku barındırır. Bazı durumlarda diş pulpası vücuttaki bir çok doku ve organ gibi enfekte olup iltihaplanabilir. iltihaplanan pulpa dokusu dişte ağrıya sebep olur. Ağrılar başta sıcak/soğuk ağrısı ve kısa süreli ağrılar olarak başlar ilerleyen evrelerde sebepsiz yere başlayan, uzun süren, zonklayıcı ağrılar ve gece uyandıran ağrılar görülür. Bazı durumlarda ağrılar ağrı kesicilere yanıt vermez duruma gelebilir. Diş köklerinde abse oluşumları da gözlenebilir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır ?

Sorunlu diş muayene ve radyografi ile tespit edildikten sonra lokal anestezi ile ilgili diş uyuşturulur. Geleneksel el aletleri ve modern döner aletler ile pulpa dokusu çıkarılır ve enfekte dokular temizlenir. Enfekte dokular uzaklaştırıldıktan sonra kanal içerisi özel dolgu maddeleri ile doldurulur ve diş üzerine dolgusu yapılır. ilgili dişin kaplanması gerekiyorsa uygun materyallerle kaplanır.
Kanal tedavileri geciktirilmemeli ve mutlaka en kısa sürede yapılmalıdır. Kliniğimizde endodonti alanında uzman hekimimiz tarafından tedaviler özenle yapılır.
Antalya diş hekimi Antalya diş kliniği kanal dolgu implant